Text je předmluvou knihy Ano, můžeme! Kámasútra pro vozíčkáře, kterou jsme vydali s kolektivem autorů v roce 2020 pod záštitou Centra Paraple. V současné chvíli pracujeme na jejím pokračování a na webových stránkách, které se intimitě věnují. Kniha byla přeložena do angličtiny a chystají se i další jazykové varianty. Současně bychom také chtěli převést knihu do digitální podoby, aby byla k dispozici na listování dalším lidem. Audioverzi plánujeme na rok 2025.

Ano, můžeme! Tím odpovídáme na otázku po možnostech sexuální aktivity lidí s poškozením míchy nejen sami sobě, ale i všem lidem ze svého okolí, které to zajímá. Zajímá je to z prosté lidské zvědavosti i proto, že nás stále vnímají jako sexuální bytosti, stále se do nás zamilovávají, představují si, že s námi prožijí intimní chvíle, vztah nebo i celý život.

Od mého úrazu uplynulo už skoro dvacet let, ale za tu dobu jsem ještě nepotkal nikoho, kdo by mi řekl, že se v jeho sexuálním životě po postižení míchy nic nezměnilo. Z osobní zkušenosti mohu říct, že jsem i přes poúrazovou absenci orgasmu prožil velmi krásné intimní chvíle, které můj život obohatily, často byly procítěnější než před úrazem, a to hlavně díky láskyplným vztahům, za které jsem velmi vděčný. Stejně tak musím přiznat, že to nebyla vždy lehká cesta a musel jsem se vyrovnávat i s nedůstojnými situacemi.

Procházel jsem na internetu různé diskuse na toto téma a zjistil jsem, že předsudků je stále víc než zkušeností a otázek víc než odpovědí. O problematice sexuality se sice mluví častěji, ale praktické informace většinou kolují jen v komunitě vozíčkářů a nelze je najít přehledně zpracované na jednom místě.

Tato kniha by měla pomoci odpovědět na otázky, které si kladou v nové životní situaci lidé s poraněním míchy, ale i jejich stávající nebo potenciální partneři. O podobné publikaci jsme s týmem spolupracovníků uvažovali dlouho, předcházely ji články i diskuse, Zdeňka Faltýnková natočila i užitečná edukativní videa. V knížce není prostor věnovat se zvlášť každé skupině lidí a specifickým problémům, jedná se tedy spíše o jakýsi univerzální rámec pro další (sebe)poznávání. Proto jsme připravili i webové stránky www.anomuzeme.cz, které by měly knihu doplňovat a být praktickým a podrobným průvodcem pro každého, koho daná problematika zajímá do hloubky. Knihu i web doprovázejí rajské ilustrace Toy Box. Názorně dokreslují popisy sexuálních poloh a pomůcek, zároveň ale trochu provokativně bourají mnohé předsudky a stereotypy, které se stále v debatách o lidské sexualitě objevují.

Kochejte se, objevujte a my se budeme těšit na vaše reakce. Přejeme vám mnoho krásných intimních prožitků a život plný vzrušení a lásky.


Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *